2017. december 27., szerda

Az American bully ára

Ez egy nagyon nem egyértelmű téma, óriási különbségek vannak bully és bully árak között.
Egyben azonban egyetérthetünk, nem olcsók! De nézzük csak, hogy is van ez..

A fajtát a 90-es évek óta kezdték kitenyészteni (most ebbe különösen nem mennék bele, csak annyit hogy vérvonalában a genetikában megtalálható az amerikai stafforshire terrier és többféle bulldog), így joggal mondható el róla, hogy ez a fajta még elég fiatal kevésbé elterjed, ebből következően drága, mint minden újdonság, ami jó. Jelenleg ők a kutya fajták Ferrárija, vagy Omegája.
Ennek ellenére az árak nem csak országokként, de országos szinten is nagyon széthúznak.
Amerikában tudok bully, akit 500.000 dollárért vett meg egy kínai úriember. 
Neves tenyésztők sem adják 20k (20.000 dollár, megközelítőleg 5,7 M Ft) alatt. Természetesen lehet kapni 6-10k között már szép, tenyésztésre alkalmas bully-kat. Ha pedig nem pont a jelenlegi legdrágább alfaját választjuk, köztesebb tenyésztőtől, akkor akár már 3-4k -ért is kapunk szép minőségi American bully-t. Utóbbinál kérdés megéri-e behozatali költségbe áldozni (ez sem kevés), hisz ilyeneket szép számmal találunk már Európában is.
Európán belül is vannak horror árak, sokszor jártam úgy, hogy felajánlottam 4000 eurós árat bully-ért és a válasz az volt, hogy "sorry for 4000 i have nothing to offer you" - elnézést, 4000 euróért nincs eladó kutyája.. Úgyhogy, ha 4000 alatt kapsz jót, akkor ne gondolkozz. Kinek mi a jó?? Ez akár egy következő blog téma is lehet..
Magyarországról annyit, ha adhatok egy jó tanácsot papír nélküli olcsó bully-t ne vegyél, mert jó esély van rá, hogy nem azt kapod, csak egy drágán eladott pit vagy amstaff - bulldog keveréket, aminek semmi köze sincs az American bullyhoz. Sem kinézetre, sem jellemre!
MAGYARUL KEVERÉK KUTYÁT VESZEL DRÁGÁN, HOLOTT INGYEN IS MEGKAPHATOD. 
Ne felejtsük el, sőt még a nevében is benne van, hogy amerikai a bully, nem pedig magyar! Az itteni setétek hamar át szellemültek ottani feketékké, és amit a amerikai tenyésztők többségben négerek létrehoztak közel 30 év alatt, az a magyar megoldja 1-2 éven belül.Tudjuk hogy leleményesek vagyunk mi magyarok, de azért 30 évet ne akarjunk lekörözni. Sajnos azt veszem észre, hogy még papírt is szereznek rájuk, saját tapasztalatból írom volt aki kerek-perec kijelentette, hogy Szerbiából tud papírt, mit neki törzskönyves bully, ha megveszi a (kitudja honnan származó, milyen habitusú) papír nélküli bully-t, ami egy kicsit is hasonlít a bullyhoz, olcsón felpapírozza, és már mehet is a teny.. bocs szaporításba. Szégyen, hogy emberek a haszonlesés végett, leamortizálja már most ennek a csodálatos fajnak az állományát. 
Természetesen nem várható el a hobbi célra vásárolni akaró gazdiktól, hogy több ezer euróért vegyenek kis kedvencet, itt nem arról van szó, hogy minden esetben törzskönyvel együtt kell megvásárolni a kutyust. Viszont ebben az esetben is, ha kedvezményesebben szeretne venni American bully-t és remélhetőleg fontos a minőség, a kutya habitusa, jelleme, ÉS PERSZE NEM UTOLSÓ SORBAN A SZÁRMAZÁSA, minden esetben kérje ki a kutya szüleinek a törzskönyvét egy bemutatásra. Majd ez alapján hasonlítsa össze az online pedex-es oldalakon fent lévő fényképes pedigree-vel, mert hogy van ilyen a neten, és egy normális tenyésztő ezt tudja, és használja is. Ha nem tud szülői pedet felmutatni, felejtős! Ha 200 ezer alatt akarja eladni szintén felejtős!
MEG KELL ÉRTENI A BULLY DRÁGA KUTYA! ÉS HA NINCS RÁ PÉNZE AZ EMBERNEK VÁSÁROLNI KELL MÁS FAJTÁT OLCSÓBBAT, VAGY GYŰJTENI KELL HOZZÁ.

Nem olcsó kategóriás kutya, és remélhetőleg az is marad, nem azért mert Porsche -ba se ül mindenki, hanem azért, mert  fontos lenne, hogy ez a csodálatos fajta ne kerüljön arra érdemtelen, és alkalmatlan, rossz szándékú személyek birtokába, és a magasabb ár kategória, részben ezt a vonalat húzza meg.

Magyarországon 1 kezemen megtudom számolni hány lelkiismeretes tenyésztő van akik pénzt, időt nem sajnálva hozta létre ezen fajta tenyészetét. Ezek a tenyésztők sem pár százezerért vették a kutyájukat, hanem több milliókat fektettek bele, azért mert számukra az volt a legfontosabb, hogy amit ott kint Amerikában megálmodtak a tenyésztők, azt tovább vigyék itt kicsi hazánkban is!
A bully tenyésztésének kezdete kezdetén ezek a tenyésztők gondos válogatás alapján vették be tenyésztésükbe azon amstaff fajtákat, melyek nem csak tökéletes küllemi adottságokkal rendelkeztek, hanem habitusuk, idegrendszerük is megfelelt az általuk felállított követelményeknek. Ennél a fajtánál tenyésztésből való kizárást jelent az agresszió, agresszív magatartás. Ezt minden American bully fajta képviseleti klub számon tartja!

Na de térjünk vissza az árakra.
Magyarországon fellelhető lelkiismeretes tenyésztők árlistája 1500 euró- 4000 euróig terjed.
Az 1500 euró már kedvezményes nagyon! 
Köztudott, hogy a magyar ember kutyáért pénzt kiadni nem szeret, sőt öregapáink ezt nem is értik, Micsoda dolog ez, fizetni kutyáért??.. Sajnos elég szar a hazai rálátás. Ha listázni szeretném a bullykat árkategória alapján, legalul az "ócsó" kategória szerepel (csak csendbe jegyzem meg ilyen american bully nincs..)Ez a réteg az, ami eltartja a fentebb leírt suttyókat, "setéteket" és "tesókám" kategóriát. Itt az ár a papír nélküli "mix" "bully"-kra (ne szépítsük: keverék, ki tudja milyen habitusú kutyusok, szegények :( ) vonatkozik:  50.000 Ft-150.000 Ft körül mozognak. Itt szeretném megemlíteni, hogy a "valódi" évtizedek alatt, Amerikában kitenyésztett felmenőktől származó bullyk teljes szívvel ajánlható gyermekek mellé!, és a jellemleírásában is szerepel ezen tulajdonsága, míg a fent leírt árkategóriában leírt kutyusokra mindezt nem tartanám helyénvalónak!
A harmadik kategória a hobbi célra vásárolt American bully -k. Ide sorolnám azokat a kutyusokat akiknek van származási lapjuk, és megfelelő hátérrel rendelkeznek, leinformálhatók, azaz szüleik törzskönyvesek és ezt az eladó be is tudja ezt mutatni. Fontos, hogy ha hobbi célra vásárolunk kutyát, és nem tartunk igényt a törzskönyvre, akkor is győződjünk meg a kutya származásáról! Nézzük meg  a fényképes vérvonalt feltüntető weboldalon való regisztrálást ( ugyanis egy normális bully tenyésztő itt is nyilvántartja a kutyusait!) Mutassa be az eladó a szülőket, illetve azok törzskönyvét, származását. Ha valamelyik szülő nem a saját tulajdonában van, akkor adjon lehetőséget a másik szülő leinformálására, azáltal hogy lehetőséget biztosít a gazda felkeresésére, és leinformálására. FONTOS! hogy nagyon körültekintően járjon el a származását illetően, hiszen a törzskönyvet is HAMISÍTJÁK!
Hogy miért ennyire fontos? A minap néztem rá magyar eladó kutyás oldalakra és megdöbbentő milyen kétes kutyákat, mixeket hirdetnek magyar oldalakon. Sajnos pont ez a kategória, a hobbi célra american bully-t vásárolni szándékozók kategóriája, a legsérülékenyebb, ők a legnagyobb átverést elszenvedők, mert azt látom, hogy ők vannak kitéve leginkább a "mix" bullyknak, sajnos ezzel kézen fogva jár az is, hogy kevés köztük, aki hajlandó is megfizetni a bully árát.
Ha nem akar sok pénzt kiadni, akkor sufniba mixelt "american bully"-t kap, magyarul jól átcseszik! Ha nincs pénze, vagy nem akar 200.000 Ft-nál több pénzt kiadni kutyára, javaslom inkább nézzen másik fajta után. Az american bully nem olcsó kutya! ha nincs rá pénze vegyen pudlit, vagy pitbult, vagy bánom is én…
Legfelül tenyésztési célból vásárolt törzskönyves kategória található. Ez a kategória magáért beszél. Ez részben előző hobbicélra vásárolt bullyk felpapírozott, törzskönyves formája, akik előnyben részesítik a bizonyítható kézzel fogható származást, akik hajlandók megfizetni a bully árát, és cserébe nem csak a minőséget szeretnék, hanem birtokukban szeretnék tudni a minőséget igazoló származást. Ez olyan, mint a Breitling óra van, akinek elég csak kéz alól megszerezni, van aki papír nélkül soha nem venne, vagy a Porsche, vezetett szervizkönyv nélkül, nem mindenkinek ugyanazt jelenti... de nagyobb részben ide sorolható a tenyésztők között elkelő első, második, harmadik választású bully-k külföldön 8000- 500.000 dollárig, magyarba 2.000-15.000 euro.

Fontos! Az itt leírtak nem tekinthetők hiteles, szakértői véleménynek. A rangsorolás és az értékelés a bárki számára elérhető belföldi és külföldi weboldalak alapján készültek, az itt megjelenő következtetések bárki által levonhatók. A cikk nem tekinthető semmilyen intézmény hivatalos állásfoglalásának. Az alábbiak Magyarország Alaptörvényének VIII. cikk (1)-es pontjának megfelelően egy magyar állampolgár szabadon kinyilvánítható véleményét képezik.